środa, 29 października 2014

Fasolowa z szybkowara

 Fasolowa jest prostą zupą, ale w szybkowarze, nie zawsze jest udaną.  Czasem rozgotowane składniki przypominają zupę z kotła z okresu "żywienia zbiorowego". Wykorzystuję to urządzenie bardzo często. Tylko kilka zup w tym rosół, gotuję tradycyjnie. Gotowanie w szybkowarze przynajmniej dziesięciokrotnie (!) skraca czas gotowania, nie mówiąc o zatrzymaniu aromatów przygotowanych potraw.
Mimo, że urządzenie to jak i gotowanie w nim, bardzo proste, okazuje się że nie każdy sposób daje oczekiwany efekt. Po kilku gotowaniach fasolowej, ten już trzeci raz zdał egzamin. Czy faktycznie, sprawdź i napisz komentarz.
Składniki. 
* 30 dag fasoli białej średniej;
* 1 średnia pietruszka (ok 10 dag);
* 2 średnie marchewki (ok.20 dag);
* 5 dag korzenia selera;
* 5 ziaren ziela angielskiego;
* 2-3 grzybki suszone;
* 15 dag cebuli;
* 25 dag kiełbasy grubo mielonej (np. Śląskiej);
* 1 łyżka smalcu; ¹]
* 4 ząbki czosnku;
* 20 dag ziemniaków;
* - sól; ²]
* 2 łyżeczki lubczyku suszonego (lub maggi, do smaku);
* 1/ 2 łyżeczki pieprzu naturalnego;
* ok 3/ 4 szkl majeranku; ³]
- - - - - - - - - - - - - -
¹] – nie zalecam innych tłuszczów, sprawdzone(!);
²] - zamiast soli, można użyć dwie kostki bulionu wołowego; (również sprawdzone!)
³] – majeranek jest moją niemal uwielbianą przyprawą, dodawaną czasem bez umiaru ;-)).
Wykonanie.
Pokrojoną w kostkę kiełbasę i dość grubą kostkę cebulę podsmaż na smalcu do dość silnego zbrązowienia cebuli. Trzeba uważać by nie przypalić, bo zupa „złapie” gorycz(!). Odstaw na razie.
Ziemniaki obrane pokrój w kostkę ok 1,5 cm, dodaj obrany pokrojony czosnek, dodaj ról, zwiększając jej ilość o połowę w stosunku do ilości właściwej do ilości ziemniaków, zalej wrzątkiem, wstaw do gotowania, na najmniejszym płomieniu.
Jednocześnie:
Namoczoną na noc fasolę odcedź, wsyp do szybkowara, dodaj pokrojone dowolnie jarzyny, liście laurowe, ziele, grzybki, zalej wodą (możesz wrzątkiem(!) do 4-5 cm powyżej wsadu, gotuj (licząc od czasu uchodzenia pary!) na poziomie
„2” (czyli max) szybkowara, przez 5 minut. Pod strumieniem zimnej wody dokonaj szybkiego zmniejszenia ciśnienia, po otwarciu wlej ziemniaki wraz z wodą w której się gotowały, dodaj podsmażoną z cebulą kiełbasę, mieloną paprykę, pieprz , lubczyk i połowę majeranku. Zamknij szybkowar, gotuj jeszcze 5 minut.
Po otwarciu dodaj resztę majeranku, jeśli trzeba dopraw solą.
W przypadku braku lubczyku, użyj maggi, ale dopiero po zakończeniu gotowania.

środa, 1 października 2014

Papryka marynowana bez pasteryzacji

Przepis ten był zainspirowany innym przepisem z portalu na którym jakiś czas gościłem, niestety, nie potrafię go odnaleźć, ale jeśli uda mi się,  podam linka. Dziś podaję swoją wersję, chyba  tylko nieznacznie zmienioną, jednak z racji tego, że sezon zbioru papryk poza szklarniowej zbliża się do końca i czas na zaprawy zimowe też już trwa w najlepsze, podaję jak niżej ...
 Tak zaprawiałem w 2011 roku
... a taką robiłem w tym roku
Składniki
* 5 kg papryki czerwonej;

* 9 szkl wody (9x250ml);

* 1,5 szkl octu spirytusowego; º]

* 9 łyżek cukru trzcinowego; ¹]

* 1,5 -2 łyżki soli morskiej.

Wkład/skład przypraw na 1 słoik: ²]

* 3 ziarna ziela angielskiego;

* 1 ząbek czosnku;

* 4 ziarna pieprzu czarnego;

* 1 ziarno jałowca;

* 1/3 łyżeczki ziaren gorczycy;³]

* 2 liście laurowe; ³]

* 1 łyżka oliwy, lub oleju z pestek winogron.

                                                       --------------

º] – używam 6%, ale można mocniejszy , zależnie od upodobań ;

¹] – walory tego cukru „zmuszają”mnie niejako do odchodzenia od naszego, buraczanego.

²] – podaję na słoik o pojemności

³] - można więcej, w zależności od wielkości słoików.
Wykonanie.
Do wyparzonych ( dla pewności wygotowuję przez 2-3 minuty, razem z odkręconymi zakrętkami) słoików, ustawionych na grubym ręczniku, wkładam przygotowane, w porcjach na 1 słoik(!) przyprawy.

Przygotowuję równolegle zalewę: woda sól cukier, po zagotowaniu wlewam ocet spirytusowy i zagotowuję, wlewam ocet jabłkowy, przykrywam i tylko(!) doprowadzam do wrzenia, odstawiam z ognia.

Paprykę umytą, po oczyszczeniu z gniazd nasiennych, łącznie z białymi częściami, obcinam w dolnej i górnej, zaokrąglonych częściach, które dzielę na kwadraty.(patrz trzecie foto)

Pozostałe części ( już proste, dzielę na szerokie paski). Osobno kawałki i paski, na 3-5 minut wrzucam na wrzątek (nie gotuję!). Polecam podzielenie na kilka porcji, tak by sparzenie było dokładne, a i łatwiej było popakować w słoiki przed wystudzeniem.

Po zalaniu wrzącą(!) zalewą i dokładnym zakręceniu, od razu stawiam słoiki „na głowie”. Po zakończeniu pracy przykrywam słoiki kocem do całkowitego(!!) wystudzenia.

Surówka pomidorowo selerowa

 Jestem żarłokiem (niestety?) wszelkiego rodzaju surowizn. Pozostałość z pewnego okresu w dzieciństwie gdy jarzyny, nawet te ledwie wychodzące z gleby na ogródku, potrafiłem zjadać, po wytarciu tylko w spodnie. Sąsiadów to dziwiło, a mnie to dziwiło, że wolą czekać, aż wszystko wyrośnie na "okazy". Może to był brak witamin, chyba tak.
    Do dziś lubię kombinacje różnych jarzyn owoców, generalnie nazwanych "zieleniną", chociaż nie zawsze to jest koloru zielonego, do tego stopnia, że często ziemniaki pozostają na talerzy, natomiast brakuje mi surówki, chociaż jak mówią moje Ozdoby Domu,  "... jest tego jak dla kompanii wojska".
Składniki
* 50 dag pomidorów;
* 5 dag cebuli;
* 1-2 łodygi selera naciowego;
* 1 owoc papryki białej;
* 1/2 szkl szczypioru czosnkowego;
* 1 łyżka kremu balsamicznego czerwonego; ¹]
* 1 łyżeczka octu jabłkowego; ¹]
* 1 łyżka oleju z orzecha włoskiego; ¹]
* - sól, pieprz do smaku.
Opcjonalnie
* 2 łyżki oleju truflowego. ¹]
                                                  -------------
¹] – jeśli użyjesz olej truflowy, nie używaj kremu balsamicznego, ani octu, możesz pozostawić olej z orzecha, lub zamiennie zwiększyć ilość truflowego.
Wykonanie
Każdy z pokrojonych składników trzymaj osobno.
Sparzone pomidory obierz ze skórki, usuń nasiona , pokrój w dowolne kawałki. Cebulę pokrój w super cienkie półplasterki. Seler w plasterki bardzo cienkie, szczypior niezbyt drobno. Wszystkie składniki wstaw do lodów do silnego schłodzenia. Nie posolone!
Możesz przygotować rano, schładzać do obiadu.
Wymieszaj wszystkie pokrojone składniki, dopraw do smaku solą i pieprzem, dodaj pozostałe składniki, wg wybranej opcji, wymieszaj i podawaj. Surówka ta jest właśnie lepsza w smaku nie „przegryziona”, dzięki czemu wszystkie składniki zachowują swój smak i turgor.