sobota, 30 stycznia 2016

Fasolowa pracującej pani domu, z szybkowara

Fasolowa już była, dziś podobna, ale nieznacznie zmienione składniki i sposób przygotowania i wykonania nieco "udoskonaliłem", z myślą właśnie jak w nazwie przepisu. Jednocześnie namawiam do dokonania zakupu szybkowara i to wcale nie jest konieczny zakup urządzenia z tzw "wyższej półki". Zasada działania i efekt jest ten sam: gotowanie pod ciśnieniem i w szczelnym zamknięciu. Kupowanie szybkowarów "kombajnów" jest tylko dokonywaniem drogich gadżetów. Ważne jest tylko :pojemność i rodzaju używanych płyt/palników.Jako posiadacz tradycyjnej kuchenki gazowej, nie wypowiadam się na temat połączenia indukcyjno - gazowych szybkowarów, po prostu, nie mam doświadczeni, a więc.nie będę się "wymądrzał". Jedno tylko mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: zakup opłaca się z powodów ekonomicznych, a także z powodu walorów smakowych, o zachowaniu aromatu nie wspominając.

Składniki.
* 25 dag fasoli białej średniej;
* 1 średnia pietruszka (ok 10 dag);
* 2 średnie marchewki (ok.20 dag);
* 5 dag korzenia selera;
* 5 ziaren ziela angielskiego;
* 5 dag cebuli;
*ok 15 cm pora biało zielonej części;
* 15 dag kiełbasy grubo mielonej, naturalnie wędzonej(!);
* 5 dag podgardla wędzonego (nie chemicznie!)surowego;
* 4 ząbki czosnku;
* 15 dag ziemniaków;
* 1 kostka bulionu z drobiu „WINIARY”;
* 1 kostka bulionu z grzybów leśnych „WINIARY”;
* 2 łyżeczki lubczyku suszonego (lub maggi, do smaku);
* 1/ 2 łyżeczki pieprzu ziołowego (lub naturalnego);
* ok 3/ 4 szkl majeranku;
* - sól w miarę potrzeb.
- - - - - - - - - - - - - -
UWAGA: sól dodajemy po dokonani degustacji
Wykonanie.
Fasolę namocz na noc. Podgardle pokrój w plastry ok. 2-3 mm, następnie w ok 3 cm kwadraciki, rozłóż na patelni i po dość silnym wytopieniu (ale nie na brąz), dodaj pokrojone w kostkę kiełbasę i cebulę, zmniejsz płomień i powoli doprowadź do podsmażenia kiełbasy, dość często mieszając.
Odcedzoną fasolę przerzuć do szybkowara, dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki, pokrojoną w cienkie plasterki marchew i pietruszkę, selera w całości, pora w ok 0,5 cm „plasterki”, oraz resztę składników i podsmażone składniki z patelni, OPRÓCZ MAJERANKU i LUBCZYKU. Wlej wodę do wysokości ok 4-5 cm ponad wsad.

Jeśli przygotujesz sobie wszystko wieczorem,, łącznie z podsmażeniem kiełbasy, możesz wszystkie składniki przełożyć do szybkowara rano, wlać wodę, zamknąć, ... i kto pierwszy w domu, wstawia do gotowania, gdy zaczyna wrzeć/ uchodzi para zaworem,, zmniejsza płomień by tylko lekko „syczało”, po 15 minutach wyłącza, zupka dochodzi do czasu „zjazdu” głodnych, w międzyczasie temperatura opadnie tak by można było bez studzenia i bez ryzyka oparzenia, otworzyć garnek szybkowara.

Teraz dodaj majeranek oraz jeśli potrzeba, maggi (jeśli nie został wcześniej dodany lubczyk), po 5 minutach gotowe na stół. Sól dodać można po dokonani degustacji.

czwartek, 21 stycznia 2016

Żeberka duszone w szybkowarze

Żeberka wieprzowe nie są żadną rewelacją, ale mają swoich smakoszy, do których należy i moja Rodzina. Wszystko zależy od sposobu przyrządzenia. Dziś jeden z trzech, poza grillowanymi.

Składniki.
* 1,5 kg żeberek wieprzowych;
* 1łyżka mieszanki ziołowej własnej, lub przyprawa do grilla;
* 1 płaska łyżeczka soli himalajskiej;
* 5 dag smalcu;
* 10 dag boczku wędzonego;
* 15 dag cebuli;
* 1 szkl wywaru mięsnego własnego ¹], lub 1 kostka mięsna WINIARY + 1 szkl (250 ml)wrzątku;
* 1 łyżka majeranku;
* - szczypta kminku mielonego;
* - szczypta jałowca mielonego;
* 3 / 4 szklanki startego na średni wiór jabłka;
* - w miarę potrzeb: sól, pieprz – BEZ PAPRYK(!)
- - - - - - -
¹] - przepisu nie podaję, jest bardzo dużo w internecie, sam co raz robię różne, wciąż szukając idealnego.
 Wykonanie.
Żeberka poprzecinaj pomiędzy kostkami, przesyp mieszanką warzywną lub przyprawą do grilla, lekko posól, odstaw na 12 godzin.
Boczek pokrój w plastry, wyłóż nimi dno szybkowara, na to dodaj pokrojoną w piórka cebulę.
Na patelni ze smalcem obsmaż na lekko brązowo z każdej strony każde z żeberek, powkładaj do szybkowara na cebulę. Układaj każde z nich bokiem (nie kostką do dołu lub do góry).
Wlej wywar mięsny, lub rozpuszczoną kostkę mięsną, n a patelnię, zbierz pozostałości po smażeniu polej żeberka. Posyp powierzchnię mięsa wymieszanymi: czosnkiem , majerankiem kminkiem i jałowcem, na każdym kawałku mięsa połóż nieco jabłka. Zamknij szybkowar, po osiągnięciu maksimum wg wskaźnika zmniejsz płomień, duś ok 10 minut, zdejmij z ognia, pozostaw na 10-15 minut. Gotowe, możesz dokonać degustacji sosu i doprawić, ale prawdopodobnie nie będzie to konieczne.

Serwuj z ziemniakami z koprem,
 lub z knedlikami z dowolną surówką.