czwartek, 11 lutego 2016

Chinkali po gorzowsku

 Przepisów na chinkali "oryginalne"jest prawdopodobnie tyle ile znajdzie się w necie, rzadko które zawierają właściwe składniki, mój przepis również odbiega w składzie mięsnym. Niestety, zdobyć jagnięcinę jest tak samo łatwo jak wejść ceprowi takiemu jak ja, na ścianę skalną.   Dlatego swój przepis tak nazwałem, poniesiony lokalnym patriotyzmem, uzurpując tym samym użycie w nazwie: " ... po gorzowsku", świadom tego że w naszym mieście jest już kilkanaście podobnych przepisów.
Jak zwykle chyba strasznie rozciągnięty jest  w składzie i opisie, ale taki jest mój blog z założenia: dla każdego "mistrza kuchni", nie tylko dla biegłych.
Składniki.
Ciasto pierogowe
* 60 dag mąki (TYP 500);
* 1 łyżka oleju (użyłem ol. chili);
* ok 250 ml wody gorącej;
* 1 płaska łyżeczka soli.
Farsz.
* 30 dag karkówki wołowej;
* 10 dag wołowiny rosołowej;
* 10 dag boczku wieprzowego surowego;
* dwie cebule wielkości jajka kurzego;
* 1 czubata łyżeczka majeranku;
*1 łyżeczka suszonego lubczyku;
* 1 duży ząbek czosnku;
* 1płaska łyżeczka pieprzu naturalnego świeżo mielonego;
* 1 łyżeczka soli himalajskiej lub morskiej 
* 1 łyżeczka cząbru lub tymianku;
* 1/2 łyżeczki czarnuszki mocno pokruszonej;
* 1/2 szkl posiekanej natki pietruszki;
* ok 200ml bulionu;
+ sól i woda do gotowania pierogów.

Przyrządy dodatkowe: wałek, duża deska kuchenna, niekoniecznie stolnica, talerzyk o śr. 13 cm, nożyk. Garnek 3,0 ltr., w zupełności wystarczy. O wadze kuchennej nie wspominam, uważam że każdy takową posiada.
Wykonanie.
 Sporządź ciasto z 50 -55 dag mąki i reszty składników, przykryj odłóż do „wypoczynku”. Pozostałą mąkę użyjesz do podsypywania podczas robienia chinkali/pierogów.

  Zmielone mięsa połącz z pozostałymi składnikami, wyrób dobrze, pamiętając o dodaniu bulionu, pozostaw do przygryzienia, na ok 2 godziny. Jeśli trzeba dopraw dodatkowo wg uznania, dolej jeśli trzeba bulionu. 
Farsz nie powinien być zbyt miękki/rzadki, ale o konsystencji dość zwartej, tak by nie rozlewał się po uformowaniu kulki (do chinkali), lub placka (do pieroga). Jeśli zdecydujesz się na chinkali, porób mięsne kulki o wadze 3,0 dag, jeśli pierogi porób porcje 4,5 dag . Odrywaj niewielki kawałki ciasta, wałkując uformuj płat o grubości 1-1,5 mm, przyłóż talerzyk odetnij nadmiar ciasta,
posmaruj obrzeże lekko wodą. Na pierogi grubość ciasta lepiej 1,5- 1,7 mm. Na środek płata włóż farsz, uformuj sakiewkę.

Nakładanie farszu do pierogów obrazuje foto.
 Gotuj w osolonej wodzie od czasu wypłynięcia, na lekkim „pyrkotaniu” 10 - 12 minut. Gotować należy w jednej warstwie. ( U mnie było to 6 szt chinkali lub 3 pierogi).

Sposobu konsumpcji nie podaję, bo jest już powszechnie znany. Mogę tylko powiedzieć: w formie pierogów jest to dużo łatwiejsze.
Smacznego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz