poniedziałek, 24 listopada 2014

Pasta z ikry ryb słodkowodnych

  Może to jakieś przyzwyczajenie, ale zawsze gdy zbliżają się święta Wielkanocne czy Bożenarodzeniowe, wzrasta mi apetyt na śledzie, inne ryby oraz jajka (te głównie na Wielkanoc), nie tylko drobiowe, jak widać. Śmiałem się z tego powodu kiedyś z mojej śp. Mamy, a teraz sam robię dokładnie to samo. Geny?Chyba coś w tym jest. Chociaż robię ikrę bardzo często, to za każdym razem odkrywam  w niej coś nowego, nowy smak, nawet gdy robię powtórki, w których jednak odrobina zmian w ilości poszczególnych składników powoduje coś innego. Tak jest i w tym przypadku z musztardą, gdzie rosyjska, francuska i własna, chociaż każda z częściowo całymi ziarnami, dają inne doznania smakowe, za każdym razem.
Składniki 
*70 dag ikry z ryb słodkowodnych;
* 10 dag mlecza, lub wątroby rybiej;
* 3 średnie cebule;
* 2 ząbki czosnku;
* 1 / 2 łyżeczki liści laurowych mielonych;
* 1/4 łyżeczki pieprzu ziołowego;
* 1 łyżka bazylii ;
* 1 łyżka kopru suszonego;
* 4 łyżki musztardy odmian z ziarnami (!); ¹]
* 200 ml oliwy / oleju
* 500 ml gorącej wody (prawie wrzątku);
* 1 łyżka soli, oraz dodatkowo do przyprawienia;
-------- -------
¹] – zalecam robienie własnych musztard (np. przepisy w tym blogu).
Wykonanie
Ikrę i mlecz/wątrobę po wypłukaniu zalej gorącą wodą, rozcinając uprzednio okalającą ją błonkę (zniknie w obróbce sama) , dodaj łyżkę soli, wymieszaj i odstaw do pełnego wystudzenia, ale co parę minut mieszaj dość energicznie. Po wystudzeniu odcedź dość dokładnie.
Cebulę pokój cienkie piórka, podsmaż na odrobinie oleju. Pod koniec dodaj pokrojony czosnek, a po jego „zeszkleniu”, zmiksuj całość, dodaj do odcedzonej ikry. Dodaj teraz wszystkie pozostałe składniki, jeśli trzeba dodaj sól.
Ze względu smak i efekt zalecam użycie musztardy francuskiej, lub rosyjskiej (własnej!) ale z odmian właśnie z niezmielonymi ziarnami gorczycy .


2 komentarze: