piątek, 27 listopada 2015

Dżem gruszkowo truskawkowy

 Wczoraj dokując przeglądu owoców  zebranych na działce zauważyłem, że kilka gruszek zacznie się psuć. Kilka gruszek poszło od razu w nasze " czeluście trawienne", ale jeszcze nieco zostało. 
Szybka myśl: słoiczki są, w zamrażarce truskawki też są ... pół godziny później słoiczki pasteryzowały się już. I tak litr dżemu powstał właściwie z nudów i prawie za darmo. 
Składniki:
* 60 dag gruszek obranych i bez gniazd nasiennych;
* 30 dag truskawek krajowych (!!), mogą być mrożone;
* 3 /4 szklanki cukru;
* 2 - 3 gwiazdki anyżu (niekoniecznie);
* 1 łyżka cukru;
* 50-75 ml wody zimnej;
* 1 łyżeczka „Agar-Agar”.
Opakowanie:
- 5 słoiczków 200 ml.
Wykonanie.
Gruszki należy pokroić w nieregularną kostkę, ok 1 cm, truskawki podobnie, lub na 4 części. Jeśli użyjesz mrożone, nie rozmrażaj ich (!). W garnuszku (2-3 l)podgrzej pod przykryciem pokrojone gruszki, aż puszczą sok, dodaj sok z cytryny, wsyp cukier, mieszając często, szybko doprowadź do wrzenia. Zmniejsz płomień i po 3-5 minutach (ciągle mieszając) wsyp zamrożone, pokrojone truskawki. Doprowadź znów do wrzenia, zmniejsz płomień, mieszaj od czasu do czasu. Gotuj ok 5 minut na średnim ogniu, po 4 minutach, jeśli zdecydujesz się na anyż, wrzuć gwiazdki. Po minucie anyż usuń (można go wykorzystać do np. gotowanego kompotu, lub jak w moim przypadku, aromatyzowania napoju z mleka). Rozpuść w wodzie Agar-Agar”, wlej do owoców, dokładnie wymieszaj, zagotuj,i już gotowy dżem przekładaj do słoiczków. Pasteryzowałem 20 minut „ w temp 85 º C, na sucho” czyli w piekarniku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz