sobota, 30 stycznia 2016

Fasolowa pracującej pani domu, z szybkowara

Fasolowa już była, dziś podobna, ale nieznacznie zmienione składniki i sposób przygotowania i wykonania nieco "udoskonaliłem", z myślą właśnie jak w nazwie przepisu. Jednocześnie namawiam do dokonania zakupu szybkowara i to wcale nie jest konieczny zakup urządzenia z tzw "wyższej półki". Zasada działania i efekt jest ten sam: gotowanie pod ciśnieniem i w szczelnym zamknięciu. Kupowanie szybkowarów "kombajnów" jest tylko dokonywaniem drogich gadżetów. Ważne jest tylko :pojemność i rodzaju używanych płyt/palników.Jako posiadacz tradycyjnej kuchenki gazowej, nie wypowiadam się na temat połączenia indukcyjno - gazowych szybkowarów, po prostu, nie mam doświadczeni, a więc.nie będę się "wymądrzał". Jedno tylko mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: zakup opłaca się z powodów ekonomicznych, a także z powodu walorów smakowych, o zachowaniu aromatu nie wspominając.

Składniki.
* 25 dag fasoli białej średniej;
* 1 średnia pietruszka (ok 10 dag);
* 2 średnie marchewki (ok.20 dag);
* 5 dag korzenia selera;
* 5 ziaren ziela angielskiego;
* 5 dag cebuli;
*ok 15 cm pora biało zielonej części;
* 15 dag kiełbasy grubo mielonej, naturalnie wędzonej(!);
* 5 dag podgardla wędzonego (nie chemicznie!)surowego;
* 4 ząbki czosnku;
* 15 dag ziemniaków;
* 1 kostka bulionu z drobiu „WINIARY”;
* 1 kostka bulionu z grzybów leśnych „WINIARY”;
* 2 łyżeczki lubczyku suszonego (lub maggi, do smaku);
* 1/ 2 łyżeczki pieprzu ziołowego (lub naturalnego);
* ok 3/ 4 szkl majeranku;
* - sól w miarę potrzeb.
- - - - - - - - - - - - - -
UWAGA: sól dodajemy po dokonani degustacji
Wykonanie.
Fasolę namocz na noc. Podgardle pokrój w plastry ok. 2-3 mm, następnie w ok 3 cm kwadraciki, rozłóż na patelni i po dość silnym wytopieniu (ale nie na brąz), dodaj pokrojone w kostkę kiełbasę i cebulę, zmniejsz płomień i powoli doprowadź do podsmażenia kiełbasy, dość często mieszając.
Odcedzoną fasolę przerzuć do szybkowara, dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki, pokrojoną w cienkie plasterki marchew i pietruszkę, selera w całości, pora w ok 0,5 cm „plasterki”, oraz resztę składników i podsmażone składniki z patelni, OPRÓCZ MAJERANKU i LUBCZYKU. Wlej wodę do wysokości ok 4-5 cm ponad wsad.

Jeśli przygotujesz sobie wszystko wieczorem,, łącznie z podsmażeniem kiełbasy, możesz wszystkie składniki przełożyć do szybkowara rano, wlać wodę, zamknąć, ... i kto pierwszy w domu, wstawia do gotowania, gdy zaczyna wrzeć/ uchodzi para zaworem,, zmniejsza płomień by tylko lekko „syczało”, po 15 minutach wyłącza, zupka dochodzi do czasu „zjazdu” głodnych, w międzyczasie temperatura opadnie tak by można było bez studzenia i bez ryzyka oparzenia, otworzyć garnek szybkowara.

Teraz dodaj majeranek oraz jeśli potrzeba, maggi (jeśli nie został wcześniej dodany lubczyk), po 5 minutach gotowe na stół. Sól dodać można po dokonani degustacji.

1 komentarz: