wtorek, 16 grudnia 2014

Śledź pieprzowy w oleju

  Dosyć często robię sobie śledzie "doświadczalne", dziś podam najczęściej robiony nie tylko dla zaspokojenia własnych kubków smakowych, ale przypomniany mi właśnie przez znajomych, dopominających się przed świętami, o przepis "... na tego śledzia po którym chciało się pić  ... nie tylko napoje % ...".
  Dziś podaję go w  wersji zmniejszonej w części pieprzowej, dokładnie o 50 %, ale jeśli wolisz  to "oryginał" dozwolony, ale na własne ryzyko ;-))
Składniki.
* 3 śledzie, lub 6 płatów matiesów;
* 50 g cebuli suszonej w płatkach;
* 30 g pomidorów suszonych w płatkach;
* 10 g pieprzu czerwonego;
* 1 łyżeczka pieprzu zielonego grubo(!) mielonego;
* 2 szalotki, lub 1 mała cebula;
* 1/ 2 owocu papryki czerwonej
* 1 /2 owocu papryki białej (podłużnej odmiany);¹]
* 50 ml oleju z orzecha włoskiego
* 20 ml oliwy, lub oleju z pestek winogron;
* 2 cytryny.
-------------------------
¹]- właśnie ze względu na specyficzny smak papryki.
Wykonanie.
Śledzie wymocz wg uznania, odfiletuj, jeśli użyjesz matiesy również wymocz wg uznania. Pamiętaj przy tym, że papryka nieco soli wyciągnie. Wytrzyj płaty, podziel na 1 - 2 cm cząstki, wymieszaj z pieprzem zielonym, po 30 minutach wlej olej z orzecha, wymieszaj dokładnie, odstaw w chłodne miejsce na ok 15 minut.
Połówki obu papryk po oczyszczeniu z nasion oraz szalotki pokrój w jak najcieńsze piórka. Doskonale do tego nadaję się mini szatkownica.
W naczyniu ceramicznym lub szklanym wymieszaj wszystkie składniki razem ze śledziem, ugnieć lekko, odstaw na 2 godziny w chłodne miejsce. Wlej oliwę, wymieszaj, odstaw do „przegryzienia”, najlepiej pozostawić na noc.
Serwując posyp śledzie na talerzu czerwonym pieprzem, dodaj ósemkę cytryny, której sokiem należy skropić całość tuż przed spożyciem.

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Prawdę mówiąc, sam byłem zaskoczony, co prawda dopiero chyba czwarta wersja była super, ale to za przyczyną czerwonego pieprzu i cytryny.

      Usuń