środa, 12 września 2012

Zapiekanka łazankowa

 Zapiekanek nigdy dość, a powstają przeważnie podczas przeglądu szafek i lodówki, tak więc zapewne nic nowego nie wymyśliłem ale ze względu na nieco inny skład i wykonanie podaję swoje "dzieło" zapisane jak niżej.

Składniki.
* 500 g łazanek;
* 200 g penne/krótkie rurki;
* 100-150 g kapusty włoskiej;
* 150-200 ml wody gorącej;
* 100-150 g słoniny;
* 300 g kiełbasy ( grubo mielonej);
* 150 g cebuli;
* 6 pomidorów dużych;;
* 1 średni (ok 1000 g) kabaczek;
* 4 jajka;
* 200 ml mleka;
* 100 g sera żółtego;
* 1 łyżka papryki słodkiej mielonej;
* curry, majeranek, bazylia, pieprz naturalny, sól;
* tarta bułka do wysypania naczynia, w którym będzie zapiekanie.
------------------------------------
Do zapiekania użyłem brytfanny o wymiarach
36 x 21 x 7 (cm)
 Wykonanie. 
Łazanki oraz pene gotuj w czasie o połowę mniejszym aniżeli podany na opakowaniu przez producenta. Odcedź przepłucz zimną wodą. Kapustę pokrój kwadraty (jak łazanki), zalej wrzątkiem, odstaw.
Kabaczek obierz pokrój w 1-1,5 cm plastry, lekko posyp solą i curry.
Słoninę wytop do brązowej skwarki (te możesz zjeść albo pokrusz i dodaj do kapusty), na wytopiony tłuszcz wrzuć kiełbasę pokrojoną w super cienkie plasterki*) razem z cebulą, smaż do porządnego zeszklenia cebuli. Odlej nieco tłuszczu do naczynia w którym będziesz zapiekać całość, najlepiej przy pomocy pędzelka wysmaruj wnętrze, obficie posyp tartą bułką.
Dno i ścianki wyłóż plastrami kabaczka, dopasuj by jak najszczelniej pokryć ścianki. Pene rozłóż na dnie, na powierzchni kabaczka.
Odcedzoną kapustę, wymieszaj z łazankami, przesmażoną kiełbasą z cebulą oraz bazylią , majerankiem pieprzem i solą. Trzy pomidory obierz ze skórki, pousuwaj nasiona i pokrojone w dowolną kostkę dodaj do sporządzonej mieszanki. Całość wyłóż do naczynia równomiernie rozłóż i lekko ugnieć.
Wymieszaj dokładnie mleko z jajkami i papryką,wylej na całość, połóż na wierzch plastry z pozostałych pomidorów (bez skórek), pomiędzy nimi wysyp starty na wiórki (lub pokrojony w kostkę) ser.
Zapiekaj: 45 min pod aluminiową folią (zrób 4 -5 małych dziurek) w temp. 180º C; + 15 min po zdjęciu folii, do zbrązowienia sera , w temp. 200º C.
------------------------
*) - stosowany przeze mnie prosty sposób to: zamrożenie kiełbasy, następnie po ściągnięciu flaka (najpierw polej wodą zimną, co ułatwi ściąganie), użyj maszynki do krojenia chleba, ustawionej na 1-1,5 mm grubości).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz