środa, 20 lipca 2011

Śledź mozaikowy w occie jabłkowym z kaparami

 Śledź jest niedocenianą rybą królewską, można go przyrządzać na setki sposobów, a to jeden z nich.


Składniki:
* 0,4 kg płatów śledzi solonych (matiesy); 
* 0,3 kg cebuli (najlepiej dymki(!); 
* 1słoiczek papryki konserwowej; własnej w occie jabłkowym; ¹*] 
* 1 słoiczek grzybów w occie jabłkowym;
* słoiczek kaparów (można moje polskie.);
* ok 200 ml octu jabłkowego; ²*] 
* po 1 łyżeczce oregano i  bazylii;
* ½ łyżeczki cząbru;
* szczypta imbiru mielonego;
* 5-10 ziaren kardamonu;
* 1/2 łyżeczki pieprzu  zielonego(!!); 
* 5 listków laurowych; 
* 5 ziaren ziela ang.
------------------------- 
¹*]- można zamiennie świeży owoc;
²*]- w ostateczności zastępczo możesz jako uzupełnienie użyć zalewy z octu spirytusowego, nie będzie to jednak to samo (również względy zdrowotne), co octy naturalne, składniki i sposób podaję niżej.  

Wykonanie 
Śledziowe płaty wypłucz kilkakrotnie „do czystej wody”, odsącz, a resztę wody „wyciśnij” w ręczniki papierowe. Nadmierna ilość soli zniknie w połączeniu z resztą składników.
Cebulę pokrój (dymkę w plasterki, normalną w piórka), sparz na durszlaku i szybko wystudź pod strumieniem zimnej wody, przepłucz zimną przegotowaną wodą, pozostaw do maksymalnego ocieknięcia ¹).
Śledzie pokrój (w poprzek) w kawałki 1,5 – 2,0 cm, przesyp bazylią, oregano, świeżo zmielonym/zmiażdżonym pieprzem, dodaj liście laurowe i ziele, wszystkie zioła, pokruszony kardamon, całość wymieszaj, odstaw na ok 2 godziny.
Grzybki pokój w grube paski zależnie od wielkości, paprykę ze słoików pokrojoną w paski.Oba składniki dodaj z zalewą . Jeśli użyjesz papryki świeżej dodaj pokrojoną w cienkie piórka i dodaj do całości. Kapary dodaj bez zalewy. Uzupełnij zalewę jeśli trzeba(!) octem jabłkowym (lub sporządzoną zalewą), wymieszaj całość. Pozostaw na noc w lodówce. 
MOŻNA SPOŻYWAĆ PRZY  STOSOWANIU DIETY DUKANA. 
--------------------------------------------- 
¹)- tu doskonale spisuje się wirówka do sałaty. 
Zamiennik octu jabłkowego.

Można sporządzić zalewę (na 0,25 l zalewy: 0,5 l wody + 1 średnia marchew + o połowę mniejszą pietruszkę, gotować ok 20 min, dodać pokrojone w ósemkę nieobrane jabłko pozbawione gniazda nasiennego gotować 10 minut, dodać ocet, zagotować, nie dodawać soli ani cukru). Po odstawieniu z ognia dodać łyżeczkę estragonu, przykryć i po samoistnym wystudzeniu wszystko odcedzić przed zalaniem śledzi. Proponuję proporcje octu : wody ( 1:10 ). Jeżeli przetwory robione były w ostrej zalewie z octu spirytusowego, to radziłbym zalewę zrobić nawet słabszą, ze zwiększoną ilością marchwi i jabłka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz