niedziela, 25 sierpnia 2013

Nektary winogronowe

 Pośród wielu przetworów nie powinno zabraknąć nektarów owocowych. Nie soków z sokownika, które właściwie są rozcieńczonym, mimo wszystko, sokiem z owoców. Nektar, jaki proponuję zawiera wyłącznie owoce, które po dodaniu miodu, który proponuję jako dosłodzenie, jest doskonałym uzupełnieniem diety jesienno zimowej.
 Do takiego wykorzystania owoców kilka lat temu skłonił mnie większy zbiór własnych winogron, który już przeszedł w stały repertuar przetworów. Pierwszy raz, przyznaję, robiłem z cukrem, wersja z miodem okazała się, smakowo nawet, dużo lepsza.
  Dysponując "barwnymi" również smakowo różnymi odmianami pokusiłem się o trzy rodzaje nektarów, a każdy z nich był doskonały i znikał dość szybko.
Składniki.
* dowolna ilość winogron, o jak największej zawartości cukru;

* cukier;

opcjonalnie (zalecam wariant dosładzania jaki podaję niżej, w „wykonaniu”);

* miód.
Wykonanie.
Winogrona w kiściach umyj, poobrywaj z łodyg,, przetrzyj na surowo (!).

Jeśli uważasz , że przecier jest za mało słodki, możesz dosłodzić cukrem, rozlej do dowolnych słoików, lub butelek o szerszej szyjce, pasteryzuj w temp 80 – 85 º C chociaż ja dosładzanie stosuję dopiero przed spożyciem. Dodaję wówczas do nektaru miód i miksuję, a to dla zachowania wartości miodu, bowiem miód staje się zwykłym cukrem w temp. pow. 40 º C czyli podczas pasteryzacji, dlatego nie zalecam jego użycia przed pasteryzacją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz