sobota, 16 listopada 2013

Zapiekanka kuchcika

  Mówi się, że nie święci garnki lepią i każdy kiedyś musi/powinien coś zacząć, by móc powiedzieć z całą pewnością: umiem, lub nie umiem, nie dam rady, nie uda mi się etc.,etc.
  Jako że sam wyznaję tą zasadę i rezygnuję po przynajmniej kilku próbach, skusiłem się kiedyś na zapiekankę, dziś mogę powiedzieć: jeden z najłatwiejszych  przysmaków, który możn a zrobić nawet na zasadzie "przeglądu lodówki".
 Przepis ten miał swoją premierę w lutym 2008 roku. Była to właściwie moja pierwsza, samodzielnie wykonana, własna od A do Z,  zapiekanka. 
 Jakoś nigdy nie ciągnęło nas do tego typu "tortów".
No i właśnie zaczęło się od tej , a potem poszły inne, mniej lub bardziej udane. Tu zaznaczyć muszę, że robione z niezbyt dużym nakładem pracy stawały się mało popularne, ot, po prostu: "mało ciekawe" jak mawiały moje trzy spódniczkowcowate. Co miały na myśli nie dociekałem, bo i tak znikała zapiekanka w ciągu dwóch dni. Dwóch, bo gdy robiłem mniejsze, na jeden dzień, tzn. w mniejszym naczyniu, albo "cieńsze", to zawsze zabrakło, a tak miałem jeden dzień wolnego i cały mogłem poświęcić na własne hobby: działka, wędka no i książka (którą nawet na ryby czasem brałem).
Składniki. 
* 1,0 kg ziemniaków;
* 0,5 kg pieczarek;
* 0,3 kg kapusty kiszonej;
* 0,3 kg cebuli;
* 0,4 kg kiełbasy (śląska); ¹]
* 400 ml słoik grzybów w sosie własnym (własne zapasy); lub:
* 8-10 grzybków suszonych;
* - lazanie lub placki ugotowanego ciasta ”popierogowego”; do wyłożenia brytfanny;
* 50 ml pasty chili >(LINK)lub keczupu ostrego;
* 3-4 ząbki czosnku;
* 1 łyżka koncentratu pomidorowego;
* 5 dag margaryny;
* 2-3 łyżki tartej bułki;
* 400 g śmietany;
* 100 ml mleka;
* 3 - 4 jaja;
* 5 +3 dag sera żółtego (wiórki);
* - sól, pieprz świeżo mielony, bazylia, cząber oraz majeranek lub oregano. ²]
       ------       -------
¹] -żeby poddać dalszej obróbce należy zamrozić, potem na małej szatkownicy lub maszynką do chleba „poszatkować” na bardzo cienkie plasterki;
²] – zgodnie z zasadą niełączenia, wybierz jedno z nich.
Użyte przeze mnie naczynie do zapiekania to brytfanna o wymiarach 36 x 21 x 7 (cm).

Wykonanie   
   Kapustę wypłucz i odciśnij bardzo mocno, upraż na patelni (najlepiej teflonowej!), na bardzo małym ogniu łącznie z pokrojonymi w dość grube plasterki, grzybami ze słoika, wlej sok ze słoika, maksymalnie odparuj, następnie pozostaw do wystudzenia.
  Jeśli użyjesz grzybki suszone, to zalej małą ilością wrzątku, dodaj w dwa palce cukru i gotuj ok. 30 min , pokrój w bardzo cienkie paseczki dalej postępuj jak wyżej..
Ziemniaki poszatkuj na cienkie plasterki, tak samo pieczarki. 
  Brytfannę dokładnie wysmaruj margaryną, posyp tartą bułką, wyłóż ciastem „popierogowym” (lazanią), Posmaruj pastą chili (keczupem) połączoną z jednym zmiażdżonym ząbkiem czosnku i koncentratem pomidorowym.
  Rozłóż równomiernie kapustę z grzybami doprawioną solą i pieprzem, następnie warstwę ziemniaków *], wymieszaną ze zmiażdżonym pozostałym czosnkiem i majerankiem/oregano, pozostaw tylko nieco ziemniaków na przykrycie wierzchniej warstwy.
Teraz pieczarki z pokrojoną w piórka cebulą. lekko „potraktowane” pieprzem i solą.
Na to, pokrojoną bardzo cienko kiełbasę, którą posyp lekko cząbrem, przykryj resztą ziemniaków.
  Całość lekko ugnieć, (używam do tego deskę do krojenia aby uzyskać równomierne uciśnięcie) wymieszaj 300g śmietany i 1/3 mleka z 2 -3 jajkami, z serem i oregano, polej tą mieszanką całość. Nie jest to konieczne, ale na wierzch możesz dać, warstwę pozostałej lazanii (płatów ciasta), które bardzo gęsto „podziurkuj”(!!!) i posmaruj pozostałą pastą chili (keczupem).
  Zapiekaj w temp. 160˚C ok. 60 min., pozostałą śmietanę i mleko wymieszaj z 1 jajkiem i 3 dag sera, polej raz jeszcze na wierzchu i wstaw z powrotem do piekarnika, aż powierzchnia lekko się zapiecze.

Pracochłonne? Tylko z pozoru. Trudne(?). Chyba też nie.
Zapewniam, smaczne.
*]- UWAGA: możesz pozostaw nieco „płatków” ziemniaczanych i ciasta/lazanii, do stworzenia dekoracji usmażonej jak frytki i osączonych na sicie, lub papierowym ręczniku. 
P.S.
Pozostała część zapiekanki odgrzana w mikrofalówce na drugi dzień znikła, z „dzikimi pretensjami”: dlaczego tak mało?!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz