sobota, 21 lipca 2012

Golonka indycza w kapuście, z pieczarkami


 Pięknie wyglądające w sklepie golonki skusiły kiedyś moją żonę do zakupu, tym samym mnie zmuszając do wymyślenia czegoś niestandardowego. Czy udało mi się to, (?) ... zrób i oceń, zapewniam tylko że warto.

Składniki (na 4 porcje).
* 2 golonki indycze (ok80 dag);
* 1 kapusta biała (średnicy ok 10 cm);¹]
* 3 cebule (średn. 5 cm);
* 1 marchew(10-15 cm);
* ok.100 ml octu jabłkowego;
* 5 cm korzenia imbiru;
* 100 ml oleju ryżowego;
* ¼ łyżeczki papryki ostrej mielonej;
* ¼ łyżeczki kurkumy;
* ½ łyżeczki bazylii;
* 3 liście laurowe(3-5 cm);
* 5 śliwek suszonych;
* 1 łyżka żurawin suszonych;
* 5-7 moreli suszonych;
* 10 dużych pieczarek;
* sól;
* ok 150 ml wody.
------------------------------------------------
¹]- można użyć kapustę włoską
Wykonanie.
Potrzebne do obróbki: głęboka patelnia(typu wok), lub rondel o grubych ściankach.
Cała pierwsza faza na bardzo silnym ogniu.
Golonki, bez solenia, przyprawiania, obsmaż w oleju do zbrązowienia skórki ze wszystkich stron, wyjmij i odłóż do innego naczynia, przykryj. Na tłuszcz wrzuć pokrojoną w grube piórka cebulę, po lekkim zbrązowieniu dodaj kapustę pokrojoną w kwadraciki 2x2, marchew startą na grube wiórki, liście laurowe, mieszaj często aby rozgrzać wszystkie jarzyny, przez ok 5-7minut.
Zmniejsz płomień do połowy, wlej 100ml wody, wymieszaj, przykryj. Gdy zacznie wrzeć, dolej ocet ¹), zmniejsz płomień do minimum (zawartość ma „pyrkotać”), ustaw patelnię/rondel na płytce dystansowej, duś ok 15-20 min. Od czasu do czasu zamieszaj, gdy kapusta zmięknie posól całość do smaku.
Korzeń imbiru poszatkuj w jak najcieńsze plasterki, śliwki, daktyle w paski i dodaj do kapusty, wsyp połowę papryki, wymieszaj, po 10 min. włóż golonki „na sztorc”, lekko wciskając w kapustę szerszą (częścią do góry), posyp je solą, kurkumą, bazylią tak by wszystko leżało na wierzchu i powoli przenikało do mięsa. Wokół rozłóż morele przepołowione w płaszczyźnie, oraz owoce żurawiny.
Duś jeszcze ok 30 minut na minimalnym ogniu. Jeśli trzeba dolej wodę ale bez przesady. Wyjmij golonki. Przetnij je ,wzdłuż kości, na pół, usuń kości i cienkie „fiszbiny”(dają się łatwo wyciągnąć) tak by mięso nie rozpadło się (otrzymasz 4 ładne porcje), włóż z powrotem do garnka przecięciem do góry, przykryj warzywnym wsadem, podduś ok 10 minut.
Podałem z kluskami kładzionymi, próba późniejsza z ziemniakami nie zdała egzaminu.

¹)- jeśli używasz octu własnego, jak ja, znasz jego moc, jeśli to kupny wlej połowę , po chwili spróbuj, - kapusta ma być lekko kwaskowata - i ewentualnie dolej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz