czwartek, 13 marca 2014

Ikra szczupacza z pieczarkami


Propozycja niżej podana może być potraktowana jako zwykła przekąska, dodatek do śniadania czy zwyczajnej kolacji, jak również serwować można na stół świąteczny.
 Ryba i wszelkie dobrodziejstwa z niej pochodzące, to przysmaki, za które oddaję nawet mięsiwo. No, może oprócz wołowiny, pod różnymi postaciami. ... Ale, ale, nie ma być o mięsie, a o tym co w tytule. Więc powracam do tematu. Kilka prób zrobiłem, wybrałem najlepszą wersję,  właściwie w dwóch wariantach: pierwszy na surowo, drugi pasteryzowany. Zaręczam, oba  są doskonałe. 
Składniki.
* 2 kg ikry z szczupaka; ¹]
* 60 dag cebuli;
* 1,0 kg pieczarek;
* 4 łyżki papryki słodkiej;
* 1 łyżeczka pieprzu zielonego świeżo zmielonego';
* - szczypta jałowca mielonego;
* 8 łyżek soli morskiej kub kamiennej;
* 100 ml oleju o wysokiej temp dymienia(używam z ryżu);
* 200 ml oliwy lub dowolnego oleju; ²]
* ok. 5 litrów wody przegotowanej zimnej;
Opcjonalne 1 owoc papryki czerwonej. ³]
------ ------ ------
¹] - z takiej ilości robiłem, ale wystarczy zachować proporcje;
²] - zastosowałem oliwę i dodałem 50 ml oliwy truflowej;
³] – można dodać rozdrobnioną ale już na talerzu, lub przed pasteryzacją.
 Wykonanie.
Ikrę oczyść z błon i wymieszaj zalej 1 litrem przegotowanej zimnej wody z rozpuszczonymi siedmioma łyżkami soli, odstaw na 3-4 dni, codziennie przemieszaj (najlepiej widelcem) i usuwaj pozostałe błonki.

Po odstaniu ikrę wypłucz przegotowaną ostudzoną wodą (potrzeba ok 4 litrów wody), usuń resztę błonek,maksymalnie odsącz, sprawdź nasolenie.
Jeśli uważasz, że nasolenie jest za małe dosyp soli, ale z czuciem.
Pieczarki obierz, odetnij nóżki, przy pomocy rozdrabniacza
posiekaj pieczarki i cebulę, połączone razem posól i odparuj maksymalnie, na 100 ml oleju, ale nie smaż (!) pod koniec dodaj liście laurowe i płatki pomidorów, oraz paprykę mieloną.



Wystudź całkowicie.

Połącz wszystkie składniki, odstaw na 24 godziny w chłodne miejsce. To pierwszy wariant.
Jeśli zdecydujesz się na pasteryzację części ikry to dodaj więcej papryki słodkiej mielonej i możesz też paprykę świeżą , rozdrobnioną.
Pasteryzuj w temp 90º C, przez 30 minut (słoik 300 ml), 200 ml wystarczy 15 minut, ale przechowuj w lodówce, nawet dwa tygodnie. 

 Można już na talerzu dodać nieco majonezu. Polecam do tego chleb razowy, grahama, lub orkiszowy, bez dodatku masła.
Tyle czasu sam przechowywałem i podaję ten okres, być może dłuższy okres jest możliwy, … ale w moim domu musiałby być zamek szyfrowy zainstalowany na lodówce, do którego nie znałbym kodu.


4 komentarze:

  1. ciekawy pomysł, pierwszy raz widze cos takiego:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zanim udostępniłem ten przepis robiłem wiele prób, z różnymi dodatkami, mniej lub bardziej udanych. Ten wydaje mi się być najbardziej "zjadliwy" dla osób uprzedzonych do ikry. Sam wolę ikrę na surowo, nawet z surowymi pieczarkami, ale jest to wówczas sposób bardzo nietrwały, do konsumpcji na bieżąco, za to smakowo ..."niebo w gębie".
      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Mam znajomego wędkarza, skoro mówi pan "niebo w gębie" muszę spróbować:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi

    1. Ja kupuję osobno ikrę szczupaka (śledziową mam w śledziach), wczoraj dałem sprzedawcy dwa słoiczki po 200 ml, jeden z papryką drugi bez, pasteryzowane. Doradziłem by jadł z odrobiną majonezu.Telefonicznie dziś zaprosił mnie na jutro na rynek: dwa kilo daje gratis, z prośbą o dwa słoiczki jeszcze. Ikrę jadł pierwszy raz w życiu – dotyczy posta

      Usuń