czwartek, 8 września 2011

Coś na bardzo słodko, domowe delicje(odc.1/4) , czyli " Skórki z cytrusów w syropie"

Jestem łasuchem na słodkie tak samo jak i na ostre smakołyki, wolę smaki zdecydowane, dlatego proponuję Ci lekką zmianę. Na początek mała wprawka, przed próbą doprowadzenia do bankructwa przemysłu cukierniczego, czyli domowej produkcji delicji z wyższych półek.
Pozornie jest to trudne, chociaż może i takie być dla początkujących domowych cukierników.
Na początek, by nabrać wprawy zaproponuję Ci coś łatwiejszego, bo skórki cytrusowe w syropie.
Chociaż jak zobaczysz i one mogą posłużyć jako surowiec w naszej dalszej produkcji delicji, nie tylko jako dodatki do ciast; keksów i innych, a szczególnie mazurków. Chociaż sam syrop w połączeniu z pewnym płynem  nie dla dzieci, po zmieszaniu w dowolnych proporcjach i odstaniu jest też nie do pogardzenia.
 No, ale wracamy do tematu głównego, czyli "lekcja 1 z 4".

Składniki
* skórki z 6 pomarańczy, cytryn ¹)
* cukier 2-6 szklanek ²)

 ______________________________
¹)
- cytryny, jak i pomarańcze mają różne grubości skórek, a tu akurat lepsze są te „gruboskórne”.
²) - podaję przykładowe ilości i stosowane przeze mnie proporcje.


Wykonanie

Skórki pomarańczy lub cytryn, - obierane (po uprzednim umyciu !!)z owoców, w 8 części,- łącznie z białym miąższem, mocz w surowej wodzie przez dobę zmieniając często (4-6 razy)wodę.
Po wymoczeniu gotuj skórki przez ok.10 min., wyjmij je na talerz, wodę wylej, nalej świeżej ok. 1 szklanki i wsyp 2 szklanki cukru, doprowadź całość do wrzenia. W międzyczasie wystudzone skórki potnij na paski (każdą "ósmą" jeszcze na 4 paseczki >>lub ), wrzuć do syropu. Jeśli trzeba to dolej wody, wszystkie skórki muszą być zanurzone. Zagotuj i garnek z wsadem pozostaw na malutkim ogniu, na krążku-podkładce, przez 1 godz. Od czasu do czasu wstrząśnij lub lekko (by nie połamać wsadu/skórek) zamieszaj aby się nie przypaliło.
 Pozostaw do powolnego ostygnięcia.
Czynność powtórz 3-4 razy, aż skórki naciągną porządnie cukru, za każdym razem dosypując cukru tak, aby uzyskać jak najgęstszy syrop.

Po ostatnim gotowaniu skórki wyjmij na talerz. Sprawdź gęstość syropu tzw. "zimnym spodkiem" ( parę kropel na bardzo zimny spodek). Syrop musi mieć gęstość miodu. Jeśli syrop jest mało gęsty dosyp cukru i gotuj do jego pełnego rozpuszczenia, wrzuć skórki zagotuj. Nie martw się, że będzie go za dużo!!!

Teraz włóż skórki w wygotowane słoiki zalej syropem, zakręć, postaw „do góry nogami” do pełnego wystudzenia.
Okres przechowywania (?) ... mam nawet pięcioletnie w piwnicy, są bez zarzutu.
Stosuj jako dodatki do ciast i nie tylko do ...  (ale to już następna "lekcja").
Syrop i jego inne zastosowania:
- zmieszaj w dowolnej proporcji z alkoholem, niech postoi kilka dni, a potem sprawdź, zależnie od proporcji otrzymasz likier lub mniej lub bardziej słodką wódkę;
- zastosuj do sporządzania napojów na bazie wody lub mleka;
- użyć możesz do dekoracji/sporządzania deserów, lodów.
              ---------------------
*¹)- lub na kwadraciki, czy też trójkąty jeżeli będziesz je używać do wykonania „Sułtańskiej przekąski”.


2 komentarze:

  1. uwielbiam takie domowe słodkości. A skórki cytrusowe w syropie są po prostu boski. Zdecydowanie na liście "do zrobienia" ooo taaak.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zastanawiam się tylko dlaczego mało kto lubi kandyzowane skórki z cytrusów, chociaż curacao, czy inne cytrusowe alkohole spożywają. Rzekomo "aromat" nie taki, znaczy się zbyt esencjonalny, czy ogólnie, nie pasujący do podniebienia :-(

      Usuń