środa, 7 września 2011

Rolady słodkie Kazika

Przepis ten wstawiam bez zmiany jego nazwy tutaj, na swoim blogu. Nie jest to jakiś specjalny wypiek cukierniczy ale zawsze ma swoich amatorów. Torty , na bazie własnych biszkoptów robię już od dawna, tak więc jest to niemal to samo, a tylko w końcowej fazie nieco inna technika kiedy i jak zawinąć by się nie połamało, i jak rozwinąć. Moja pierwsza rolada lekko rozsypała się kiedyś ale następna to już było arcydzieło.
 Składniki
CIASTO:
* 10 jaj (najlepiej prosto z chłodziarki);
* 1,5 szkl cukru;
* 2 szkl mąki tortowej;
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia;
* 1 cukier wanilinowy Dr Oetkera;
* 2 łyżki mleka.
NADZIENIE:
* 1 ajerkoniakowy krem Dr Oetkera;
* 1 czekoladowy krem Dr Oetkera;
* 0,6 l mleka dobrze schłodzonego;
* 20 dag masła (temp.pokojowej);¹)
* 1 galaretka wiśniowa(poziomkowa) Dr Oetkera;
* 300 ml gorącej wody.
ORAZ:
* 1 polewa czekoladowa Dr Oetkera;
* 100g wiórków kokosowych.
DODATKOWO:
* ok 5dag margaryny;
+ papier do pieczenia.
___________________
¹) - niekonieczne trzeba wykonać wersję z masłem
Wykonanie
Na 2 standardowe blachy piekarnika (mam o wym.: 39x36), wyłożone papierem „wylej” zrobione ciasto rozprowadź równomiernie po całej powierzchni blachy. Przed rozłożeniem papieru w kilku miejscach punktowo posmaruj blachy margaryną szczególnie przy brzegach, wówczas papier przyklei się, co ułatwi rozłożenie masy ciasta.
Przygotuj 2 ściereczki (lniane) mocno wilgotne.
Piecz ok 20min (do lekkiego zbrązowienia powierzchni).
Po wyjęciu ciasta z piekarnika od razu oddziel papier od ciasta nie usuwając papieru, zwiń płaty biszkoptów (razem z papierem) w luźne rulony i owiń wilgotnymi ściereczkami do wystygnięcia.
Zrób kremy wg przepisów i po całkowitym wystudzeniu biszkoptów: jeden płat posmaruj całością kremu czekoladowego, w środek wkładając wycięty z galaretki ”rdzeń” śr. ok. 2 cm , zawiń dość ciasno i owiń papierem na którym był pieczony; drugi posmaruj ok 4/5 kremu ajerkoniakowego, rozrzuć na jego powierzchni pokruszoną galaretkę (nie za dużo!) zwiń jak czekoladowy.
Najlepiej byłoby teraz pozostawić obie rolady w chłodziarce na noc.
Rozwiń rolady z papieru i: -czekoladową posmaruj na całej powierzchni polewą, przy pomocy pędzelka, a ajerkoniakową posmaruj pozostałym kremem, następnie obsyp wiórkami kokosowymi, lekko je wciskając w powierzchnię.
Nie licząc”nocnego leżakowania” całość czasu wykonania to ok 2 godzin (łącznie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz