czwartek, 25 października 2012

Sos winogronowy

 Właściwie powinien mieć nazwę " sos winogronowy bazowy", ponieważ będzie stanowił punkt wyjściowy do kolejnych jego odmian, sosów właściwych, które podam osobno.
  Chociaż prawdę mówiąc, ten nie jest wcale takim wyłącznie podstawowym  i tylko bazowym, ale to każdy musi sam wypróbować. W tej postaci jest doskonałym dodatkiem do różnych potraw, głównie do zimnych mięs, czasem również jako "zjadliwie smaczny" element dekoracyjny. 
 Ze względu na jego prostotę wykonania, wart jest zrobienia, a jego odmiany, także będą doskonałym dodatkiem zaskakującym gości.

Składniki.
* 4,0 kg jagód winogron mocno dojrzałych (użyłem ciemne);
* ok 100 ml octu jabłkowego;
* ½ łyżeczki soli kamiennej lub morskiej;
* cukier jeśli zajdzie potrzeba .
Wykonanie.
  Owoce przetarte (pozbawione pestek i łupin)odparuj na wolnym ogniu (garnek na krążku dystansowym(!),do ilości ok 1,8 litra. Ja odparowywałem dwa dni, z przerwami oczywiście aż do konsystencji ledwie lejącej się.
  Cukier należy dodać tylko w przypadku mało słodkich owoców. Sos bazowy winien być lekko kwaskowy z ledwie wyczuwalnym smakiem soli.
  Do przechowania proponuję (sam tak robię) słoiczki 200g, w razie potrzeb mogę przez cały rok robić odmianę sosu jaki potrzebuję. Pakuję na gorąco w wyparzony słoik i "stawiam go na głowie" do wystygnięcia, ale można pasteryzować, ok 5 - 10 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz