poniedziałek, 9 grudnia 2013

Keczup lekki

 Sezon przetwórczy faktycznie już minął, ale surowce jakie są potrzebne, w sklepach można kupić, tak więc,  ... nic straconego. 
Ten keczup jest z gatunku łagodnych.

Składniki.
* 1,0 kg pomidorów;
* 3,0 kg owoców papryki słodkiej;
* 25 dag cebuli;
* 4 dag czosnku;
* 10 dag jabłka kwaśno-winnego;
* 1 łyżka płaska soli;
* 1 łyżka cukru;
* 50 ml octu winnego/jabłkowego;
* 1 łyżeczka płaska chili mielonego(lub ½ pasty chili); ¹]
* 2 łyż. czubate suszu grzybowego mielonego(zamiennikiem: sos sojowo-grzybowy);
* 1 czubata łyżka majeranku;
* ¼ łyż. zmielonej gałki muszkatołowej;
* 1 łyż. curry;
* ½ łyżeczki. imbiru mielonego.
* 50 - 75 ml oliwy;
------- ------- -------
Wykonanie.
Paprykę pozbaw ogonków, jabłka pozbaw części nasiennej, cebulę obierz z łupin, pokrój wszystko na dowolne części, również pomidory. Poduś na minimalnym ogniu wszystko, jeśli uda się, nie dopuść do silnego (najlepiej wcale) wrzenia. Przetrzyj wszystko przez sito lub zmiksuj na jednolitą papkę, ale tak by nie można było nawet wyczuć(!) skórek z papryki i pomidorów. Dodaj resztę składników oprócz octu, curry i imbiru. Podduś około 30 minut, dodaj pozostałe:ocet curry i imbir, po 10-15 minutach dokonaj próby tzw "zimnego talerzyka", jeśli trzeba dopraw wg uznania.
Wkładaj do słoików wg własnej sprawdzonej metody. Ja po wystudzeniu samoistnym, robię jeszcze raz próbę, doprawiam jeśli trzeba, pakuję w słoiki i pasteryzuję ok 10 minut. Mam większą pewność przechowania, nawet na dwa, trzy lata.
   -----
 Tu ważna uwaga (którą dodaję przy chyba każdym przepisie podobnego "produktu"): wystudzona pasta, robiona próba tzw "zimnego spodka", tuż po ugotowaniu ma zupełnie (!)inny smak, dlatego zalecam "odstanie" i samoistne wystudzenie w mniejszej ilości np. szklanki, spróbowanie i dopiero ewentualne doprawienie z wyczuciem, szczególnie przy dodawaniu pasty chili.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz