poniedziałek, 14 stycznia 2013

Kawior, albo prawie kawior

 Jeśli śledzie to i ikra z tej królewskiej ryby, która ma swoje prawo do przepisu. Jako smakosz tak śledzia jak i ikry sporządzam zawsze oba te przysmaki. To jeden z przepisów, a właściwie to kolejne cztery w jednym.
 Czy tylko cztery?, miks składników jak najbardziej pożądany, sam to czynię wielokrotnie.
Składniki.
* 50 dag ikry ze śledzia solonego (może być ryb słodkowodnych); ¹ *]
*
50 ml soli; ¹ *]
*
1 duża (5-6 cm) cebula;
*
50-75 ml octu jabłkowego;
* 40 - 5
0 oliwy (nie olej!);
*
¼ łyżeczki cząbru.
D
odatkowo, opcjonalnie:
*
koncentrat pomidorowy;
*
chili mielone; 
* natka pietruszki;
* majonez;
* musztarda łagodna.
UWAGA: ocet spirytusowy nie nadaje się,"kawior" będzie gorzki.
                    -------------------------------------------------
 ¹ *] - połączenie soli z ikrą tylko w przypadku użycia świeżej ikry.

 Wykonanie.
  Ikrę świeżą po opłukaniu wymieszaj z solą i odstaw w chłodne miejsce na tydzień, codziennie raz mieszaj lekko aby sól dotarła do każdego ziarenka.
  Jeżeli użyjesz ikrę świeżo wyjętą z kupionego śledzia solonego to tylko wypłucz kilkakrotnie, do uzyskania czystej wody i oczyść wstępnie z błonki. Dalszy cykl (już bez solenia oczywiście), jest jednakowy.
  Cebulę pokrój bardzo drobno (!!) ale nie ucieraj na tarce(!).
  W kwasoodpornym garnku (emaliowany niewskazany), podgrzej ocet do temperatury 70-80º C, wrzuć cebulę ostudź do letniej temperatury i dodaj ikrę. Naczynie wstaw do większego garnka bardzo gorącą ale nie wrzącą wodą, robiąc tzw kąpiel wodną. Mieszaj zawartość cały czas widelcem, lub patyczkiem do szaszłyków, na których zbierze się grubsza błonka, okrywająca ikrę. Ikra w międzyczasie wybieli się i powiększy. Trwa to ok. 10 min. Dodaj cząber, świeżo pokruszony mocno pieprz oraz olej i całość wymieszaj.
   Po dokonaniu wymieszania przełóż do słoiczków, dodając jednego opcjonalnych dodatków: koncentrat pomidorowy, do następnego chili, ale ostrożnie(!) lub posiekaną bardzo drobno(!) świeżą pietruszkę, majonez. Można dodatki łączyć, mnożyć, robiłem różne próby, wszystkie zdały egzamin podczas konsumpcji gości. Możesz dodać musztardę ale tu musisz uważać, lepiej daj jej za mało i raczej połącz z odrobiną majonezu. Do spożycia „kawior” gotowy jest po 4 - 6 godzinach, ale lepszy po 12. Przechowuj w lodówce, nie dłużej niż 10 dni. Nie jest to trwały produkt. Przy zakupie większej ilości ikry cześć pozostawiam w słoiku bez moczenia, nawet na kilka dni.
  Jest to stały dodatek na świąteczny stół, ale nie tylko. Każde śledzie jakie kupuję to ikrzaki, a i sposobów na ich przyrządzenie jest kilka, niby prawie podobne, ale dające inne doznania kubkom smakowym.
  Zajadam się kawiorem z cienkimi kromkami grahama, lub innego chleba ciemnego, czasami nawet nieco podsuszonego.

1 komentarz:

  1. Muszę przyznać, że zaintrygowałeś mnie do tego stopnia, że pędzę po solone.

    OdpowiedzUsuń