środa, 20 lutego 2013

Kwaśnica po cepersku

  Przyznam się, że prawdziwej kwaśnicy nie dane było mi spożywać. Pierwszy raz tak naprawdę zainteresowała mnie ta nazwa, po jakimś wywiadzie z Golcami w TV gdy Piotr i Łukasz zachwalali ją i z ciepłem stwierdzili obaj, że ”... taką kwaśnicę tylko Mamuśka umie robić ...”, i że zawsze po wyjazdach wiedzą, że kwaśnica będzie na nich czekać w garze gdy wrócą do domu.
  To, po dłuższym upływie czasu, było dziś właściwie powodem, że postanowiłem jako ceper, ugotować coś o czym właściwie miałem tylko wyobrażenie smakowe, bez możliwości porównania. Czyli podjąć wyzwanie.
  Czy próba udana, trudno mnie, ceprowi, ocenić, w każdym bądź razie Rodzina spytała tylko: ... a na jutro coś zostało?
  Jako że jest to zupa robiona z dziada pradziada przez lud gór, starałem się pozostać tylko przy naszych, znanych nam od lat dodatkach, ziołach, bez pieprzu prawdziwego, liścia laurowego, ziela angielskiego, nawet czosnek niedźwiedzi, „krajowy” (nie tylko zresztą!), zastąpił ząbki czosnku.
Prawdę mówiąc, chciałbym oceny góralskiej (uwzględniającej brak baraniny w kwaśnicy, a prawdopodobnie nieodzownej), za którą ja, nizinny smakosz, będę wdzięczny.

Składniki. 
* 50-60 dag kapusty kiszonej;
* 25 dag żeberek wędzonych;
* 50 dag boczku wędzonego surowego;
* ¼ – ½ łyżeczki kminku;
* 10 ziaren jałowca;
* 5 liści szałwii;
* ½ łyżeczki pieprzu ziołowego;
* ½ szklanki czosnku niedźwiedziego;
* 1 łyżeczka majeranku;
* 3-4 grzybki suszone (prawdziwki byłyby idealne);
* 4-6 średnich ziemniaków;
* 5-10 blaszek liści lubczyku;
* łyżka smalcu;
* 1 duża cebula;
* 1 łyżka mąki;
* sól w miarę potrzeby.
Wykonanie.
Ugotuj do prawie miękkich: żeberka i 40 dag boczku, wyjmij, żeberka oczyść z mięsa, boczek pokrój w niezbyt małą kostkę (1-1,5 cm), odłóż. Kapustę odciśnij z soku i ugotuj w wywarze z wędzonki do miękkości, z dodatkiem zalanych uprzednio wrzątkiem i pokrojonych dowolnie grzybków. Sok pozostaw w osobnym naczyniu. W osobnym garnku w nieosolonej wodzie ugotuj ziemniaki pokrojone w dość dużą, niekoniecznie regularną kostkę, dbając by nie rozgotowały się zanadto.
Pozostały boczek podsmaż wraz z cebulą na brązowo, dodaj mąkę, zrób ciemną zasmażkę, rozprowadź wywarem z gotującej się kapusty, dodaj wszystko do garnka. Pod koniec gotowania dodaj kminek oraz ziarna jałowca lekko pogniecione, równocześnie pozostałe przyprawy(poza majerankiem): lubczyk, pieprz, szałwię, czosnek niedźwiedzi, gotuj jeszcze ok 10-15 minut, jeśli trzeba dolej wrzątku, ale bez przesady, zawsze możesz uzupełnić.
Połącz wszystko: dodaj ziemniaki wraz z wodą w której gotowały się, dodaj odłożone mięsa, sok z kapusty, oraz majeranek i tylko zagotuj, jeśli trzeba możesz dosolić, podawaj z razowym chlebem.
Smacznego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz