poniedziałek, 1 października 2012

Placki fasolowo - kalafiorowe

 Miała nas, rok temu, odwiedzić osoba nie jedząca mięsa, chociaż  nie uważająca siebie za vege, czy jarosza, ot po prostu : " nie jem mięs ". Przeleciałem przepisy internetowe i zainspirowany kilkoma przepisami stworzyłem swój. Po "posiedzeniu" i konsumpcji pozostało kilka placków, o których zapakowanie poprosiła mnie osoba dla której "stworzyłem" te placki, dodatkowo poprosiła o przepis. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jej ponad 30 lat uprawiany zawód: kucharz. I to wcale nie w tzw."knajpach", ale o tym  dowiedziałem się już po wizycie. Nie powiem, to chyba najlepsza pochwała, chociaż już zawodowca-emeryta.
Serwowałem z pomidorkami koktailowymi, jak na foto.

Składniki.
* 50 dag fasoli białej lub czerwonej;
* 75 dag kalafiora;
* 1 szklanka szczypioru świeżego lub ½ suszonego;
* 2 jajka;
* 1 ząbek czosnku
* ½ -1 szkl mąki kukurydzianej;
* tymianek, rozmaryn, pieprz zielony, sól;
* olej do smażenia.
Wykonanie.
Fasolę ugotuj, dokładnie odsącz, zmiksuj ale niezbyt dokładnie. Kalafiora ugotuj (najlepiej na parze!) na pół twardo (modniej jest al dente), pognieć widelcem usuwając jednocześnie włókna z głąba.
Po wystudzeniu obu głównych składników połącz je, dodaj połowę mąki i pozostałe składniki, wraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, dopraw i wymieszaj całość.
Odstaw na pół godziny. Powstała masa wina dać się uformować na kotleciki, jeśli trzeba dodaj resztę mąki.
Smaż na minimalnej ilości oleju, bez panierowania.
Gdy masz już wprawę w tzw „suchym smażeniu” i używasz patelni teflonowej, olej wlej do masy i dokładnie wymieszaj, potem smaż już bez natłuszczania patelni.
Doskonałe jako zwykłe danie, kolacja, przekąska czy jako posiłek podczas wypadów na ryby, grzyby, po zawinięciu w folię aluminiową.

4 komentarze:

  1. A czy można by użyć fasolę z puszki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, nie próbowałem, ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać fasolę z puszki. Może spróbuj fasolę pozostawić na durszlaku na kilka godzin. Mąka kukurydziana jest bardzo "łakoma" na wodę więc chyba uda Ci się ta próba.
      Pozdrawiam :-))

      Usuń
  2. Wykonałam z fasoli w puszce, bo to naprawdę oszczędza sporo czasu pracującej matce i żonie :) Smakowały rewelacyjnie ale...rozpadały się na patelni. Czasami mam takie problemy, bo mieszkam wysoko i tutaj mąka zachowuje sie "dziwnie". Placki były tak smaczne, że na pewno będe próbowała zmian dostosowanych do mojego klimatu, o czym doniosę :) Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aniu, spróbuj dodać oprócz mąki kukurydzianej, łyżeczkę skrobi kukurydzianych i jeszcze jedno jajko. Widocznie za dużo "wilgoci" było w fasoli.
      Pychole i pozdrowienia dla Rodzinki.

      Usuń