czwartek, 22 listopada 2012

Trójkąciki, bułeczki halogenowe

 To co Ci niżej proponuję można zastosować nawet na stół wigilijny, a nie tylko jako bułeczkę przekąskową, jako "małe co nieco". 

 Składniki.
Ciasto:
* ½ szkl. mąki żytniej żurkowej;
* 1 szkl. mąki kukurydzianej;
* ½ szkl. mąki gryczanej;
* 1 szkl. mąki owsianej;
* 6-8 dag drożdży świeżych;
* 1 jajko (mniejsze dwa);
* 1½ -2 szkl mleka; ¹]
* sól;
* cukier;
* 5 dag masła.
Farsz.:
* 20 dag kapusty kwaszonej;
* 25 dag pieczarek;
* 3-5 grzybków suszonych; ²]
* 10 dag cebuli;
* olej;
* 2 jaja;
* sól, pieprz naturalny, kminek, bazylia, kilka ziarenek czarnuszki.
Jeśli ktoś lubi to jeszcze cząber, ale bardzo mało.
-------------------------------------
¹] – nie wiem dlaczego, ale mąki podane wyżej mają czasem zachwiania w nasiąkaniu mlekiem, dlatego podaję rozpiętość w jego ilości;
²] – niekoniecznie ale warto dodać.
Wykonanie. 
  Sposobu na wykonanie ciasta nie podaję, jest to sposób tradycyjny, tyle że najlepiej w połowie czasu wyrastania, warto je zagnieść/wyrobić jeszcze raz po wyrabianiu głównym.
Oczywiście, ciasto drożdżowe powinno się wyrabiać staranie przez kilkanaście minut, ale o tym tylko przypominam.
Farsz, jest właściwie również rzeczą znaną, zupełnie podobny do farszu pierogowego, czy stosowanego do krokietów. Pieczarki szatkuję na bardzo cieniutkie plasterki i podsmażam do wyparowania soku, w międzyczasie dodaję cebulę pokrojoną w piórka, aż leciutko łapie brąz, a tym samym nadaje specyficznego smaku farszowi. Kapustę podsmażam/duszę na osobnej patelni, dopiero potem łączę z pieczarkami i cebulą, doprawiam pieprzem i solą.
Pamiętać należy tylko, że resztę przypraw (kminek może być mielony, a ziarna czarnuszki mocno pognieść przed dodaniem) dodać należy dopiero pod koniec obróbki termicznej, a jaja wbić po wystudzeniu farszu.
Piekarniki halogenowe wyposażone są w blaszane formy jak do pizzy i na nich pieczemy bułeczki. Formę najlepiej posmarować lekko olejem i posypać odrobiną mąki, na to wyłożyć warstwę 5 mm ciasta, promieniście ponakładać farsz, pomiędzy ułożonym farszem i na obwodzie ciasto posmarować lekko wodą (pędzelkiem) przykryć drugą warstwą ciasta, nakłuć każdy trójkącik widelcem w 2-3 miejscach, a w miejscach posmarowanych wodą dociskać i ponacinać jak pizzę ale przy użyciu noża plastikowego lub drewnianego żeby nie niszczyć formy.
Z podanych ilości wychodzą 2-3 rzuty pieczenia.
Piec w temp. 160º C do uzyskania lekkiego brązu (ok 20-30 min), po wyjęciu od razu posmarować należy po wierzchu masłem i … smacznego.
       Pieczenie w halogenowym piekarniku jest wygodne...   

 ... upieczone, teraz tylko wyjąć i posmarować masłem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz