sobota, 8 grudnia 2012

Gulasz wołowo-warzywny z grzybową nutką

  Gulasz jest tak popularny jak bigos, czy placki ziemniaczane, nie będę więc rozpisywał się, zachwalał, czy zachęcał do jego sporządzenia, chociaż  ...
 ... nie byłbym sobą gdybym nie powiedział sakramentalnego: spróbuj, a nie pożałujesz. Składniki.
* 70 dag wołowiny gulaszowej;
* 15 dag cebuli;
* 10 dag marchwi;
* 10 dag pasternaku lub pietruszki;
* 1 owoc papryki;
* 10 cm pora (biało zielona część);
* 2 ogórki małosolne (!)wielkości 10 cm;
* 2 duże ząbki czosnku;
* ½ -¾ szkl. mąki kukurydzianej;
* ½ łyżeczki pieprzu ziołowego;
* 2-3 łyżki mączki grzybowej; ¹]
* 1 łyżeczka papryki słodkiej;
* ¼ - ½ łyżeczki jałowca mielonego;
* 20 ml octu balsamicznego;
* 4 -5 listków szałwii;
* 1 łyżeczka bazylii suszonej;
* 1 łyżeczka majeranku;
* sól do smaku;¹]
* ok 100 ml oleju (użyłem olej z ryżu);
* 200 ml mleka, może być 0,5%.
                                 -------------------------
¹]- zamiennie możesz użyć kostkę bulionu grzybowego, ale wtedy uważaj z soleniem. Wykonanie. 
  Mięso pokrój w 2 cm kostkę wymieszaj z octem oraz połową (!): pieprzu, mączki grzybowej (jeśli użyjesz kostkę bulionową to weź połowę)papryki, jałowca , jedną łyżką oleju i odstaw do lodówki na noc, a przynajmniej na 3-4 godziny.
  Mięso obtocz w mące, wrzuć całość na patelnię/wok z rozgrzaną ok 0,75 ml oleju, obsmaż na dość silnym płomieniu, wlej delikatnie wrzącą wodę (jeśli teflonowa patelnia, to nie wolno lać zimnej bo zniszczy się teflon), duś pod przykryciem ok 30 min.
  Cebulę pokrojoną w piórka podsmaż na patelni na pozostałej ilości oleju, po lekkim jej zbrązowieniu dodaj marchew i seler pokrojone w słupki, a paprykę w dowolnie szerokie paski lub „w kwadraty”., podsmażaj możliwie szybko, na dość silnym ogniu, aż wpływ ognia będzie widoczny na warzywach (leka zmiana koloru).
  Dodaj warzywa do mięsa, dolej (cienkim strumieniem, mieszając lekko) wodę z pozostałą po obtoczeniu mięsa mąką, by całość była przykryta, duś pod przykryciem,
  Po 30 min dodaj resztę przypraw, dodaj drobno posiekany czosnek, wlej mleko, jeśli trzeba dodaj też sól. Jeśli uważasz, ze sos jest za rzadki, możesz zagęścić mąką kukurydzianą z wodą, ale ostrożnie by nie przesadzić.
  Uprzedzając pytanie: mąka kukurydziana nie daje uczucia ciężkości po konsumpcji tak jak pszenna, nie tworzy też „kluch” w sosie.
  Gdy mięso będzie miękkie *] dodaj pokrojone w 5 mm półplasterki: pora i ogórki . Po 5 minutach danie gotowe.
 Podałem z makaronem "kokardki", okazało również doskonałym wybiegiem, ale to z mojego własnego lenistwa, bo moja rodzinka uwielbia takie specyjały  z kładzionymi kluskami.

 Najlepiej robić gulasz w głębokim woku, jeśli nie masz to po obróbce wstępnej na patelni,  przerzuć całość do odpowiedniego naczynia (rondla), ustawionego na płytce dystansowej.

------------------------------------------

*] Nie podaję czasu, jest to uzależnione od gatunku/jakości użytego mięsa.

2 komentarze:

  1. witam, zapraszam do zapoznania się z wynikami: http://kolorowowkuchni.blogspot.com/2012/12/wyniki-z-konkursow-kupca-kamis-i-granex.html

    OdpowiedzUsuń