środa, 12 grudnia 2012

Pasztet z selera

 Przepis ten został zainspirowany na pewnej stronie kulinarnej, której byłem użytkownikiem, przez przepis autorstwa "alman ", o tym samym tytule.
 Alu, tutaj jeszcze raz dziękuję za inspirację, jak i zgodę na "zmałpowanie" przeze mnie tego wspaniałego, sprawdzonego kilkakrotnie już przepisu, w którym dokonałem kilku małych zmian.
 Zaręczam, nie pogorszyły one pierwowzoru.
 Zachęcam do sporządzenia tego pasztetuPrzy dojściu do wprawy, konsumujący, nieświadomi składników twierdzą że jest to doskonały pasztet mięsny.
  Dodatki można stosować jak do mięsnego pasztetu: ćwikła, chrzan i inne.
Składniki.

* 1 kg selera;
* 3 duże cebule;
* ok 15 dag marchewki;
* ¾ margaryny "Kasia";
¹)
* 4 duże ząbki czosnku;
* 1 szklanka wody;
* 1 szklanka bułki tartej(lub kaszy kukurydzianej); *
¹)
* 6 jaj; *
¹)
* 1 kostka bulionu grzybowego;
²)
* 1 kostka bulionu jarskiego/drobiowego; ²)
* po 1 łyżeczce bazylii, oregano;
sól, pieprz naturalny, szczypta gałki muszkatołowej.
¹) – możesz zamiast margaryny użyć około ¼ - ⅓ szklanki oliwy z oliwek;
*¹) – jeśli użyjesz oliwę, dodaj 2 - 3 jaja;
*¹) – zamiennie możesz użyć zmielone otręby owsiane lub pszenne;
²) - używam czasami zamiennie 2 kostki bulionu wołowego lub mięsne „Winiary ” i dwie łyżeczki suszu grzybowego, uzyskując zupełnie inny smak, niemal pasztetu z dziczyzny(!)

Wykonanie. 

Seler, marchew i cebulę zetrzyj na tarce o grubych oczkach, dolej wodę, daj margarynę doprowadź do wrzenia (garnek 3ltr.) i gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu, od czasu do czasu zamieszaj, po 50 minutach dodaj: rozdrobniony czosnek, pokruszone kostki bulionowe, gotuj jeszcze 10-15 minut dodaj pieprz, sól, resztę przypraw.
Ostudź..
Włącz piekarnik i nagrzej do 160ºC, a w międzyczasie:
- do zimnej masy dodaj żółtka z jaj i bułkę tartą, dobrze wyrób, ubij na sztywno białka, dodaj do masy i wymieszaj. Foremkę wysmaruj tłuszczem i wysyp bułką tartą/kaszą kukurydzianą, nałóż masę i piecz ok 1,5godz. w temp.190º C, jeśli z termoobiegiem to zmniejsz o 20 ºC.
Do podanego przepisu użyć możesz 2 foremki 20-25 cm jednorazowe, z blaszki aluminiowej do pieczenia lub mniejsze keksówki.
W niektórych dietach niewskazane są tłuszcze, poza oliwą z oliwek, oraz mąka i jej pochodne, możesz dokonać zamian o których nadmieniłem w składnikach. Margaryna po wystudzeniu działa równocześnie jako spoiwo, dlatego dodatkowe dwa, trzy jaja dodane w to miejsce spełnią swoją rolę.
Jeśli użyjesz zamiennie olej+2 jaja, postępuj tak samo jak bez zamiany.
UWAGA: stosując zamiennie: { ²)<składniki} - susz grzybowy dodaj już po 30 minutach gotowania selera.

2 komentarze:

  1. pasztety z warzyw to super sprawa - parę dni temu piekłam pasztet z białej fasoli i jest pycha. Myślę, że z selera może być nawet lepszy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba też skuszę się na pasztet z fasoli, ale to już po świętach. Ten z selera jest super, nawet w wersji z zamiennikami (dla odchudzających się), zastanawiam się czy nie lepszy, ale to wcale nie gorszy niż w wersji podstawowej.
      Ważne że akurat oba są tzw " adwentowo - postne".

      Usuń