piątek, 28 października 2011

Ryż z grzybową nutką

Przepis ten jest nieznacznie tylko zmieniony w stosunku do "ryżu żółtego" ale smak jest zupełnie inny.
Składniki
* 2 szklanki ryżu;
* 2 łyżki oleju (dałem z pestek winogron);
* ok 450 ml gorącej wody;
* 1 kostka bulionu grzybowego;
* 1 szklanka mleka;
* 1łyżeczka mączki grzybowej ¹)
* 1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej.
-------------------------------------------------------------------------
¹)-mączka to zmielone ogonki grzybów leśnych suszonych, można i z kapeluszy zrobić.
Wykonanie
Do 2-3 l rondla (używam patelni stalowej z podwójnym dnem) ustawionego na krążku wlej olej i wrzuć niekoniecznie płukany ryż, podsmaż lekko, mieszając i pilnuj żeby nie zbrązowiał, gdy ryż stanie się lekko szklisty, wlej 1szklankę wrzątku, wymieszaj, przykryj na chwilę, wlej następne 1szklankę wrzątku rozpuszczając w niej uprzednio kostkę bulionu, wsyp też do szklanki paprykę i mączkę grzybową, wymieszaj dokładnie dodaj do ryżu, resztą wody wypłucz szklankę z resztek sypkich i dodaj do ryżu, całość wymieszaj. Poodsuwaj ryż (foto)od brzegów naczynia (najszybciej się może przypalić)i powoli dolewaj mleko, ciągle lekko mieszając. Pozostaw na parę minut, na ogniu do uzyskania pożądanej miękkości (lepszy jest lekko twardy (al dente).
Nie dosalaj (!!). W bulionie jest dosyć soli.
Zawsze po dołożeniu/ wlaniu płynu , zamieszaniu dokładnym od dna, poodsuwaniu ryżu od ścianek, przykrywaj naczynie(!)
Możesz stosować tylko wodę zamiast dodatku mleka.
Wygodniej jest przyrządzać ten ryż na patelni, większa powierzchnia pozwala na równomierne dochodzenie ryżu i nie wymaga częstego mieszania.
Tak przygotowany ryż nawet może być odgrzany na drugi dzień, w tym samym naczyniu: postaw je tylko na płytce dystansowej, włącz minimalny płomień, wlej nieco wody przykryj, od czasu do czasu zamieszaj, też będzie „al dente”, jakby przed chwilą przyrządzony. Można odgrzewać w mikrofalówce, nawet bez dodawania wody(!)
Jak już wielokrotnie sprawdziłem: ryż nie rozgotuje się jeśli będzie miał „niedosyt” wody.
Oprócz obiadowego spożycia ryż tak przyrządzony (tak samo jak żółty), po wystudzeniu, jest doskonały w sałatkach, a także jest doskonały jako farsz do gołąbków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz