czwartek, 20 października 2011

Smalec na stół hrabiego

Nazwa może wydawać się pretensjonalna, ale powstała z żartu.  Szykowałem akurat "smarowidło do chleba" w kuchni jedna z Wiedź weszła i jak zwykle stereotypowe pytanie: "...taaati, co robisz ",...odpowiedzi moje są przeważnie różne, nawet "... nie widzisz ze samochód naprawiam ...", " nie widać że czytam książkę.."itp Wtedy płacz, że zbywam  pytania malutkich dzieci(!)byle czym. Chyba w każdej zwariowanej, znaczy się normalnej(?) rodzinie jest taki jeden "normalny wariat". Tym razem powiedziałem że robię sobie(!) "smaluszek "do chleba ...no i płacz:"... tak. dla pana hrabiego to smaluszki, a my służba (cholera, kto tu służba ?! ...psiakrew), co może wątrobianki i jakieś kiełbaski i inne wędliny z przemysłowych wyrobów ..etc.etc. I tak właśnie powstał ten przepis. Oczywiście, ten poszedł "dla służby, za to "pan hrabia"....zrobił sobie ten właściwy, jemu przysługujący. No ale to przepis następny, teraz ten tytułowy.
Składniki.
*1,0 kg słoniny bez skórki; 
 * 0,25 kg cebuli;
* 2
papryki czerwone, żółte;
     (można zamiennie użyć -0,25 kg pieczarek (jeszcze zamkniętych!), polne, to marzenie;
*
0,25  kg jabłek winno słodkich;
*
2 czubate łyżki majeranku;
*
1 łyżeczka bazylii suszonej;
*
szczypta czyli „w dwa palce”¹):
- tymianku, cząbru, świeżo utartej gałki muszkatołowej;
* ¼
łyżeczki pieprzu naturalnego świeżo zmielonego;
*
sól do smaku (ok. 1/2 łyżeczki)
_______________________________________
¹
) są to ilości minimalne.
UWAGA:
- w tym przepisie nie łącz papryki z pieczarkami.

Wykonanie.
Jabłka obierz, oczyść z gniazd nasiennych. Jeżeli użyjesz paprykę oczyść z nasion.
Słoninę i pozostałe składniki przepuść przez maszynkę do mięsa z sitkiem kiełbasianym w takiej kolejności (!!)jak podane są składniki, każdy z nich trzymaj osobno w miseczkach/talerzach
 Słoninę w garnku, na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu, wytapiaj do początku żółknięcia, dodaj cebulę i smaż ją do utraty szklistości.
Następnie dodaj pieczarki/paprykę ¹)  i po ok.30 minutach dodaj ale ostrożnie! jabłka razem z powstałym sokiem(!)
Wsypujemy sól.
Pozostawiamy na wolnym bardzo ogniu (ja dodatkowo, jak zwykle zresztą, stosuję krążek pod garnek) mieszaj od czasu do czasu, aż uzyskasz lekko brązowy kolor wszystkich składników (oprócz jabłka, które nie zażółci się nawet, tylko odda wodę.
 Dopiero po zdjęciu z ognia daj wszystkie przyprawy i dokładnie wymieszaj.
Szybkie studzenie (wstawiam garnek do miski z zimna wodą , często zmienianą) i mieszanie w chwili rozpoczęcia tężenia, powoduje, że masa będzie jednolita, bez wierzchniej warstwy tłuszczu.
Każdorazowo zwiększaj płomień pod garnkiem po „dokładce” kolejnego składnika i gdy zaczyna się wrzenie, zmniejszaj płomień.
________________________________________________
¹)- możesz podzielić stopioną słoninę na dwie części i zrobić od razu dwa”smaki” smalcu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz