środa, 2 listopada 2011

Gulasz z serc drobiowych, z grzybami

   Nie ukrywam: przepis doskonały, również dla posiadaczy czworonogów(!), ze względu na „odpad”, który ostatecznie sąsiadowi/sierściuchowi można oddać. Mój Bos zjada nawet na surowo kilka kawałeczków.
 Składniki.

Dla 6 osób.
* 60 dag serc kurzych;
* 400 ml słoik grzybów w sosie własnym;
* 3-5 kapeluszy grzybów suszonych;
* 10 dag cebuli;
* 10ml śmietanki do sosów i zup(30%);
* sól;
* ¼ łyżeczki pieprzu czarnego;
* 1 łyżeczka bazylii;
* 2-3 liście laurowe;
* szczypta cząbru, czosnku granulowanego i imbiru mielonego;
* 10 dag masła;
* 50 ml oleju (z ryżu, kukurydziany, słonecznikowy);
* 1 łyżka natki pietruszki.
- lubiący zawiesiste sosy mogą mieć przygotowaną łyżeczkę mąki kukurydzianej.
Uwaga: jeśli ktoś lubi można dolać 50ml wina czerwonego wytrawnego/półwytrawnego.
Wykonanie.
Suszone kapelusze grzybów zalewamy wrzątkiem, odstawiamy, grzybki ze słoika odsączmy, zachowując sok z nich.
Serca odcinamy w części górnej, tej z dodatkiem tłuszczyku ( to na zupkę dla kochanych czworonogów), przecinamy wzdłuż przez obie komory, usuwamy pozostałą krew, dokładnie myjemy.
Serca smażymy na maśle, początkowo na ostrym ogniu,, dodajemy pokrojone w cienkie paseczki suszone grzybki i trzymamy na minimalnym płomieniu, aż do odparowania powstałego sosu (jest to akurat czas na „dochodzenie” grzybków). Po odparowaniu podlewamy wodą pozostałą z moczonych grzybków i dusimy, pod przykryciem, z odrobiną czosnku, jeśli trzeba dolewamy nieco wody.
Cebulę pokrojoną w kostkę przesmażamy na oleju w woku na lekki brąz, dodajemy pokrojone w grube paski, odsączone grzyby ze słoika dość często mieszając podsmażamy, wlewamy sok po odcedzonych grzybach, zmniejszamy płomień do minimum, przykrywamy.
Serca podduszone, przekładamy wraz z tłuszczem do woka z grzybami i cebulą. Tu możemy dolać wino. W razie potrzeby dolewamy nieco wody, dodajemy pozostałe składniki/przyprawy, oprócz soli i dusimy do miękkości.
Gdy już serca są miękkie dodajemy śmietanę, zagotowujemy i serwujemy z białym pieczywem lub ryżem na sypko. Jeśli ktoś lubi cięższy sos może dodać łyżkę mąki kukurydzianej wymieszanej w ½ szkl wody.
UWAGA:
Pamiętajmy, że grzyby były solone już. Jeśli dodajemy grzyby mrożone (nie robiłem nigdy ) to również sól dodajemy na końcu, razem z pietruszką.
Czasu duszenia nie podaję, jest bardzo różny trwa od 30-60 minut, zależy od zakupionych serc: chyba rozmrożone(?) chyba trzeba dłużej dusić.



UWAGA:
Pamiętajmy, że grzyby w sosie własnym, jako przetwory były już solone. Jeśli dodajemy grzyby mrożone (nie robiłem nigdy ) to również sól dodajemy na końcu, razem z pietruszką. Jeśli ktoś lubi cięższy sos może dodać łyżkę mąki kukurydzianej wymieszanej w ½ szkl wody.
Czasu duszenia nie podaję, jest bardzo różny trwa od 30-60 minut, zależy od zakupionych serc: chyba rozmrożone(?) chyba trzeba dłużej d
usić.

A może wątróbka? Czyli podroby rządzą!

3 komentarze:

  1. Serduszka niestety nie są zbyt popularne na większości polskich stołów, a szkoda, bo dobrze zrobione rozpływają się w ustach. Ten przepis z powodzeniem mógłby zagościć na wielu stołach i niejednego zaskoczyć.
    Pozdrawiam,
    Moje Kulinarne Rozterki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, ale jest to wina zbyt małej ilości dań z podrobów w gastronomii, a także często naszych rodziców. Nie mogę tego powiedzieć o swojej Rodzicielce, ponieważ mawiała zawsze:należy jeść wszystko co jest do jedzenia i na co istnieją bodaj trzy różne przepisy. Wystarczy dobrać sobie odpowiedni przepis, a jeśli takiego nie ma stworzyć przepis czwarty, który będzie odpowiadał naszemu podniebieniu.
      Ja lubię serduszka, smażone równocześnie(!) z pokrojoną w piórka cebulą, na maśle klarowanym przez około 10 minut, sól i bazylia oraz susz warzywny dodaję na minutę przed zdjęciem z patelni. Do tego czarne pieczywo.

      Usuń
    2. Uzupełniając: jest to również superszybka i doskonała przekąska pod "wodę rozmowną".

      Usuń