wtorek, 22 listopada 2011

Wątróbki drobiowe z jabłkami

 Połączenie wątróbki z jabłkami okazało się trafionym, zresztą, najlepiej ocenić po zrobieniu tego dania, prostego, a jednocześnie bardzo pysznego.
Składniki.
* 60 dag wątróbki drobiowej;
* 30 dag cebuli;
* 2 jabłka winno-kwaśne;
* 15 dag marchwi;
* ok 80 ml oleju z ryżu;
* szklanki mąki kukurydzianej;
* ½ łyżeczki pieprzu zielonego mielonego;
* 1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej;
* ¼ łyżeczki curry;
* ½ łyżeczki cząbru;
* - kilka liści szałwii;
* ½ łyżeczki imbiru mielonego;
* 1 ząbek czosnku;
* 1 płaska łyżeczka soli;
* 5 dag masła.
Wykonanie.
Wątróbkę oczyszczoną, dokładnie wymieszaj z mąką , obsmaż na 50 ml oleju, na dość silnym ogniu, podlej lekko wodą,, duś pod przykryciem, na krążku dystansowym.
Jabłka obrane, pozbawione gniazd nasiennych pokrój w dużą kostkę, cebulę pokrój w piórka.
Gdy wątróbka będzie się dusić, na reszcie oleju w woku zeszklij cebulę, dodaj marchew startą na grubo, smaż na intensywnym płomieniu często mieszając, gdy marchew lekko zmieni barwę rozsyp na powierzchni paprykę, cząber i imbir. W małej ilości wody wymieszaj resztę mąki pozostałej po obtoczeniu wątróbki dolej mieszankę do woka, wymieszaj i jeśli trzeba dolej wodę by lekko tylko zakryła warzywa, rozłóż na wierzchu podduszoną wątróbkę wraz z powstałym sosem w którym się dusiła. Posyp po wierzchu pozostałymi przyprawami (oprócz szałwii), po 5 minutach duszenia wymieszaj całość, ....

Gotowe.

Uwaga: wbrew pozorom, zachowanie kolejności dodawania przypraw jest bardzo ważne, sprawdziłem: ta kolejność jest najlepsza. 
 A może wątróbka? Czyli podroby rządzą!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz